Посилення фундаменту будинку у приватному секторі
Часто старим будинкам у приватному секторі потрібне посилення фундаменту. Адже кожному харків’янинові хочеться бути впевненим у надійності свого житла. А якщо будинок дає крен і фундамент покривається тріщинами, настав час вживати термінових заходів. Але проведення таких робіт тривале, масштабне та потребує чимало професійного досвіду. Тим більше, якщо виконати необхідні будівельні роботи неправильно, виникає загроза для мешканців. Адже неграмотний підхід лише посилить ситуацію і оновлений фундамент може виявитися гіршим за старий.
Потрібно правильно перерозподілити наявні навантаження, а не загострити проблеми.
Ось і власник одного будинку звернувся до бригади «Улітка» із побажанням повністю відремонтувати його будинок.
Починати ремонт треба саме з ремонту фундаменту. Планувалося збільшити прибудову до будинку і добудувати мансардний поверх. Нові стіни потрібно ставити на новий фундамент. Але перед цим треба упорядкувати старий. Бо він уже був покритий тріщинами.
Фундамент потрібно не тільки відремонтувати, а й зміцнити, тому що в будинку заплановано будівництво другого поверху. Відповідно, навантаження зростуть. Існуючий фундамент може не витримати тяжкості, що навалилася, і почати сідати семимильними темпами, що не принесе радості жодному господарю будинку.
Будинок цегляний. Тому варіант його «підйому» та заміни фундаменту під ним не підходить. Доводиться використовувати інший спосіб зміцнення.
Фундамент даного будинку — дрібнозаглиблений стрічковий фундамент. Це єдина конструкція, яка перерозподіляє навантаження на всій основі і лежить вище за глибину промерзання грунту. Але часто склад грунту під фундаментом відрізняється, це створює нерівномірність підйомних сил і фундамент покривається тріщинами. Так було в цьому випадку.
Треба було демонтувати старий фундамент та встановити новий. Але як це зробити, не зносячи будинку?
Їсти слона по шматочках.

Такі роботи можна проводити лише частинами. Будинок поділяється на невеликі ділянки на периметрі. Звичайно, якщо вилучити відразу великий шматок фундаменту, це небезпека. Будинок може впасти. Тому всі роботи проводяться потроху та поступово.
Зміцнення по периметру

Намічається ділянка завширшки не більше 2 метрів. Далі на вибраній ділянці риється траншея і виконується підкоп під фундамент.

Частину старого фундаменту демонтують.

Встановлюється новий залізний каркас у місці старого фундаменту.

Працювати доводиться у тісному та вузькому просторі, буквально кролячій норі. Щоб підвести довгі прути арматури під будинок, стоячи у вузенькій колії, потрібно мати воістину акробатичну спритність. Що ж, ремонт фундаменту дуже тонка робота.

У викопаній траншеї теж встановлюється арматура, оскільки потрібне розширення підошви фундаменту. Адже будуватиметься другий поверх.

Потім виконується заливка бетону вручну. На жаль, бетонозмішувач заради пари кубів не приїде.

Подібним чином було замінено інші ділянки стрічки фундаменту. Це складний та тривалий процес. Тільки після повної готовності однієї ділянки виконуються роботи на наступному.

Там, де планувалося добудовувати новий фундамент, було забито прутки арматури, щоб за їх допомогою згодом з’єднати два фундаменти.
Посилення кутів

Спочатку кути були відкопані. Для цього біля них вирили ями і вийняли ґрунт на глибину трохи нижче за закладання стрічки.
Найбільш зруйновані частини фундаменту було демонтовано. В отриманий котлован було встановлено каркас із прутка 12 мм відповідних йому розмірів. Деякі прути були міцно закріплені у залишеній частині фундаменту. Для цього було проведено свердління шурфів та подальше цементування.
Після цього в підготовлену яму залили бетонний розчин. Так було оновлено всі чотири кути будинку.
Відремонтований фундамент набрав частину своєї міцності. І можна приступати до наступних робіт – добудови нового фундаменту.
