Добудовування фундаменту будинку в приватному секторі
Часто власники будинків у приватному секторі хочуть змінити планування будинку. Наприклад, розширити будинок та прилаштувати кілька кімнат. Але як бути, якщо фундамент уже залитий? Як прилаштувати фундамент до будинку?
Під прибудову необхідно заливати новий фундамент. І тут найпроблемнішим моментом стане стикування нового та старого фундаментів. У разі неправильного стикування може відбутися усадка або руйнація існуючого будинку.
Якось власник одного будинку звернувся до бригади «Улітка» з побажанням повністю відремонтувати будинок та розширити його, добудувавши льох та другий поверх.
Однією з головних робіт, з яких розпочався ремонт, було саме добудова елементів фундаменту. Планувалося збільшити площу будинку та добудувати мансардний поверх. Нові стіни, звісно, треба ставити на новий фундамент. Але спочатку потрібно розширити і зміцнити існуючий фундамент.

Тільки коли старий фундамент був зміцнений та відремонтований, приступили до розширення будинку.
Для цього навколо будинку потрібно влаштувати новий фундамент, з використанням опалубки, армуванням та з’єднанням прутів арматури з монолітом старого фундаменту. Це створення так званого армопоясу. У цьому випадку стіни будинку частково залишається на старому фундаменті, а частково на влаштованому. Навантаження від ваги стінок будуть рівномірно розподілятися на цей єдиний і цілий фундамент.
Звичайно, такий фундамент простоїть багато років. Але й стоїть він пристойно. Куби бетону необхідного обсягу, погонаж арматури, транспорт та всі роботи (копка котловану, навантаження-розвантаження, пристрій опалубки, зварювання, заливання).
Будинок був збудований давно, він уже пройшов усі елементи усадки і зайняв своє місце у ґрунті. Саме тому нову прибудову треба було з’єднувати зі старою плитковою основою жорсткою арматурною зчіпкою і жодний інший варіант не підходив.
Принцип такого об’єднання полягає у попередньому посиленні існуючого фундаменту арматурними прутами.
Були просвердлені отвори в бетоні, які повинні вставлятися арматурні стрижні.
У старому фундаменті було висвердлено отвори з розрахунку 20 штук на квадратний метр.
Діаметр отворів дещо перевищує діаметр арматури. Глибина отвору вираховується у такий спосіб: діаметр прутка множиться на 35. Таким чином, фундамент підготували до закладки арматури.

У процесі робіт було демонтовано фундамент під ґанок.
Яма та «подушка»

Черга для котловану під нову основу. Так як у прибудові буде потрібно було провести масштабні земляні роботи. Екскаватор викопав яму потрібного розміру.

У місці стикування було укріплено арматурою старий фундамент.

Потім він був залитий.
Далі на дні котловану була влаштована «подушка» — утрамбований шар, який підвищує здатність фундаменту, що несе.

Спочатку було насипано шар щебеню.

Потім шар із піску.

З боку ґанку знадобилася додаткова подушка із щебеню.

Було залито цементну підготовчу плиту, в яку забиватимуться прути арматури для їх жорсткішої фіксації.

По краях котловану було встановлено опалубку і можна укладати арматурний каркас.

Прутки з’єднуються між собою спеціальним в’язальним дротом. Тут небажано використовувати зварювання, оскільки у місцях швів розпочнеться корозія.
Жорстке зчеплення

У плиту забиті лозини арматури і залиті цементним розчином. На етапі армування було скріплено арматуру старого фундаменту та нової конструкції.

Підготовлений каркас та опалубка були залиті бетоном із міксера.

Поверхня бетону була вирівняна та залишена для набору міцності.
Після того, як бетон застигне, основа стане єдиним монолітом для будинку та прибудови. Прибудова одержує хорошу опору, і тепер будь-які маніпуляції з її фундаментом вплинуть і фундамент будинку.
Фундамент готовий і попереду на будинок чекає багато всього цікавого. Це і новий поверх, і новий дах, і симпатична сусідка-зведення по ділянці.
