Чи шкодять лишайники деревам?

Чи шкідливі лишайники на деревах?

У багатьох садівників постає питання: чи шкідливі лишайники на деревах? Часто спостерігається картина: хворе напівсухе дерево обліплене лишайниками з ніг до голови, а здорове з гладкою блискучою корою немає жодного лишайники. Спостерігаючи таке видовище, можна зробити висновок, що це саме лишайники і призвели до хвороби дерева. Але чи це так? Купити пестициди дуже просто, і багато хто воліє не розмірковувати, а просто знищити ймовірного ворога.

Але що таке лишайник?

Два в одному

Лишайник – союз гриба та водорості

Один лишайник – це по суті дві рослини: гриб та водорість, які живуть поряд і допомагають одна одній. Водорість годує гриб, видобуваючи калорії із сонячного світла та вологу з повітря, а гриб забезпечує водорості надійну фіксацію на одному місці.

Чи шкідливі лишайники?

Лишайники не забирають у дерева поживні речовини, тому не завдають йому шкоди. Водорість на лишайнику забезпечує його їжею та вологою, а кора дерева потрібна лишайнику лише для фіксації. Лишайники спокійно селяться і на неживих предметах, таких як покрівля із нефарбованого шиферу або м’якої черепиці.

Лишайники на покрівлі з черепиці
Лишайники на покрівлі з черепиці

Тому лишайник не забирає у дерева поживні речовини та воду. Він є паразитом. Навпаки, лишайник приносить дереву користь, виділяючи речовини, що вбивають грибків, що харчуються деревиною. Саме ці гриби є справжніми паразитами дерева, а чи не лишайники.

Деякі люди вважають, що лишайники заважають дихання дерева. Але рослини дихають через листя. Для цього у них на листі є спеціальні продихи. Взимку дереву не треба «дихати», воно скидає листя на землю і процес фотосинтезу припиняється. Дереву від цього велика користь, тому що для «дихання» потрібна вода, а за низьких температур коріння дерева складно забезпечити їй рослину. Так що лишайники ніяк не можуть перешкодити диханню дерева.

І все ж таки поява лишайників у великих кількостях на дереві може бути тривожним сигналом.

Причини лишайників

На молодих деревах, що швидко ростуть, лишайники не з’являються, тому що кора у них росте набагато швидше, ніж лишайник. Лишайник просто розриває, і він не встигає вирости. Якщо зростання кори дерева з якихось причин сповільнилося, отут і з’являються лишайники. Якщо дерево старе – з ним усе ясно, а якщо дерево молоде, швидше за все, має якісь проблеми. Чому можуть з’явитися лишайники?

  1. Якщо дерева посаджені занадто тісно і не вистачає світла, їхнє зростання сповільнюється. Швидше за все, доведеться прорідити рослини та залишити найсильніші. Або запланувати на весну прорідження крони у загущених дерев.
  2. Якщо грунтові води стоять високо, саджанці дерев спочатку ростуть добре, а потім, як тільки коріння досягне води, їх зростання різко сповільнюється. Особливо не переносять підтоплення яблуня та груша. В цьому випадку, швидше за все, у сусідів теж молоді дерева не досягатимуть успіху в зростанні. Деревам, на жаль, допомогти не можна. Можна замінити їх новими, на карликових та напівкарликових підщепах, у яких неглибока коренева система.
  3. Якщо гілка дерева їсть грибок, вона погано росте і можуть з’являтися лишайники. Тому треба регулярно виконувати санітарну обрізку та видаляти всі частини дерев з грибковою інфекцією.
  4. Поганий догляд також грає свою роль. Нестача добрив та води призводить до уповільнення розвитку рослини. Також, якщо грунт важкий, коріння дерева не може отримати потрібний їм кисень. Тут допоможе підживлення, полив та розпушування ґрунту.

Лишайники та екологія

Деякі люди вірять, що наявність лишайників – показник чистоти повітря. Але це не так. Різні види лишайників по-різному реагують на токсичні речовини. Наприклад, у Харкові на деревах багато лишайників, а забруднення повітря ночами у всьому місті у багато разів перевищує норми.

У 21 столітті, коли майже кожна людина має підключення до інтернету, просто безглуздо визначати якість повітря по лишайниках. Щоб перевірити чистоту повітря, погляньте на показання найближчого датчика повітря на станції цивільного моніторингу (наприклад, на сайті Eco-city для України), а не на лишайник. Або придбайте свій датчик, благо вартість його досить скромна.

Як боротися із лишайниками?

Якщо, незважаючи на свою нешкідливість, лишайники все ж таки вам не подобаються, можна обприскати садові дерева після опадання листя 3-відсотковим розчином залізного купоросу (300 г на 10 літрів води). Можна обробити рослини розчином щавлевої кислоти в пропорції 1:8. Після таких маніпуляцій лишайники чорніють та відвалюються.

Краще не намагайтеся зіскоблювати лишайники з дерева, особливо в суху погоду. Таким чином ви ризикуєте завдати дереву поранення, в яке може потрапити інфекція, і дерево занедужає. Тоді вам доведеться мати справу з реальними паразитами.

Головне, пам’ятайте, що поява лишайників – це привід уважно обстежити дерево, а не бігти стрімголов за купоросом.

Лишайники на гілці
Опубліковано: 18.09.2019

Коментарів поки немає, але ви можете стати першим

Додати коментар


Типы файлов, которые принимаются: jpg, gif, png, pdf, doc, docx, ppt, pptx, pps, ppsx, odt
Максимальный размер: 5MB

Укр   Рос
Будівельна бригада Улітка

Телефонуйте ПН-СБ 09.00 - 19.00

info@ulitka.kharkov.ua