Які бувають респіратори: види, ефективність, особливості застосування

Як обрати респіратор?

Якщо ви хочете захистити своє здоров’я від вірусів, смогу або будівельного пилу, дуже важливо правильно обрати засоби індивідуального захисту.

Адже не всі маски захищають від проникнення шкідливих речовин або вірусів. Деякі тільки створюють ілюзію захисту, але насправді їх ефективність досить низька.

Тим більше, існує безліч продавців, які запевняють, що їх маски фільтрують 99% шкідливих часток. Як переконатися, що це насправді так? На що треба дивитися?

Далі в статті розповідається, які бувають види респіраторів і від чого вони можуть захистити.

За ступенем захисту респіратори поділяються на 3 види.

Респіратори FFP1

Респіратори FFP1 здатні захистити від нетоксичного пилу (наприклад, будівельного). Також вони ефективні від великих крапель аерозолів (наприклад, диму або туману). В якості захисту від вірусів вони працюють набагато краще медичних масок. Тільки треба слідкувати за тим, щоб вони щільно прилягали до обличчя. Наприклад, чоловікам варто поголитися перед їх застосуванням.

Якщо в респіратор є клапан, він ефективний протягом кількох годин. При наявності клапана носить маску можна до 8 годин. Тканина не зволожується і виріб працює довше.

Якщо на респіраторі немає маркування, його можна застосовувати як FFP1.

Респіратори FFP1 затримують близько 80% токсичних речовин.

Це класичний варіант захисту від пилу і бруду в повітрі, наприклад, при роботі з будівельними сумішами. Стане в нагоді він також, якщо ви виконуєте утеплення мінватою фасаду.

Представником такого типу респіратора є, наприклад, респіратор БУК-1К. Він відповідає державним стандартам України ДСТУ EN 149:2017: Засоби індивідуального захисту органів дихання.

Фільтрувальні півмаски для захисту від аерозолів. Вимоги, випробування, маркування.

Фільтруюча тканина в ньому не тільки захищає від летючих частинок, але і вільно пропускає повітря всередину маски, а не створюючи труднощів для дихання.

Респіратори FFP2

Респіратори FFP2 затримують близько 90% шкідливих речовин. Такому ступеню захисту також відповідають маски з маркуванням N95. ВООЗ визнала захист цього класу ефективним проти вірусу. Вони були схвалені для медичних працівників в протоколі організації.

Ці маски відмінно захищають від дерев’яного, металевого або цементного пилу. Їх вживають при роботі з пестицидами та отрутохімікатами. Підходять вони для газозварювальних робіт та різанні по металу.

Також, як і інші типи респіраторів, респіратори FFP2 бувають з клапанами та без.

Клапан дозволяє при кожному видиху виводити нагріте повітря і пар від дихання з-під маски. В результаті чого її властивості проявляються довше і міняти маску можна рідше.

З іншого боку, якщо маска носиться для захисту від вірусу, більш ефективні вироби без клапана. Через клапан з-під маски з повітрям можуть проникати віруси та інфікувати оточуючих людей. Але людям, у яких проблеми з диханням або серцем, носить маску без клапана може бути важко через опір вдиханню.

Маски FFP2 забезпечують коефіцієнт захисту, рівний 12ПДК. Це означає, що, якщо рівень забруднення перевищує норму в 12 разів, у масці ви в безпеці.

Приклад такого респіратора — БУК-2К. Він забезпечений клапаном, щільно прилягає до обличчя і відмінно захищає від пилу і диму.

Респіратори FFP3

Респіратор FFP3

Респіратори FFP3 — респіратори найвищим ступенем захисту. Вони фільтрують цілих 99% шкідливих речовин.

Навіть якщо рівень забруднення в 50 разів більше норми, в масці повітря залишається чистим.

Їх можна застосовувати при роботі з азбестом, умовах радіоактивного пилу, для захисту від вірусів і бактерій, при роботі з парами миш’яку або стрихніном. Призначення даних масок — робота в умовах найвищого ризику, наприклад, обробка мокротиння в лабораторії або забір мокротиння при бронхоскопії.

Респіратори FFP1 і FFP2 дають більш слабкий захист. Тому на виробництві з високою концентрацією шкідливих речовин треба використовувати саме респіратори FFP3.

Такі маски зазвичай мають всередині вугільній прошарок, який не пропускає запахи.

За технічними даними такої респіратор здатний захистити від коронавируса, так як вірус має розмір близько 0,5 мікрон. А частки такого розміру успішно фільтруються маскою.

БУК-3К — приклад такого респіратора. Його можна використовувати для того, щоб запобігти зараженню при роботі з інфікованими людьми, наприклад, в протитуберкульозних закладах і подібних. Також він застосовується при роботі з радіоактивними матеріалами і в біохімічних лабораторіях.

Як бачимо, найнадійнішим з усіх респіраторів є респіратор класу FFP3. При його використанні в повітрі вам практично нічого не загрожує. Головне, не забувати вчасно його міняти.

Але не завжди потрібна настільки потужний захист, і в деяких випадках можна обійтися і більш слабкими FFP1 і FFP2. Все залежить від концентрації шкідливих речовин та їх небезпеки.

Вибирайте відповідний ситуації респіратор та зберігайте своє здоров’я!

Як обрати захисну маску?
Опубліковано: 14.04.2020

Коментарів поки немає, але ви можете стати першим

Додати коментар


Типы файлов, которые принимаются: jpg, gif, png, pdf, doc, docx, ppt, pptx, pps, ppsx, odt
Максимальный размер: 5MB

Укр   Рос
Будівельна бригада Улітка

Телефонуйте ПН-СБ 09.00 - 19.00

info@ulitka.kharkov.ua