8 видів садових бордюрів: особливості та властивості

Якщо у вас є дача, швидше за все, ви ставите питанням, як найкращим чином оформити межі доріжок та клумб на своїй дачі?

Садовий бордюр повинен не тільки привабливо виглядати, але бути довговічним і добре виконувати свою роль. А саме утримувати землю від розповзання з клумб і тримати межі. Бажано також, щоб він не вимагав багато часу на догляд та ремонт.

Видів бордюрів існує дуже багато. Якщо вибрати невідповідний, можна даремно витратити час і гроші.

В даній статті розповідається, які бувають види садових бордюрів, і описуються переваги і недоліки кожного з них.

Бордюр з тротуарної плитки

Бордюр з тротуарної плитки
Бордюр з тротуарної плитки

Тротуарна плитка – один з найпростіших і економних способів зробити красивий і довговічний бордюр. Вона набагато дешевше, ніж схожі по виду натуральні матеріали. Плитка дуже стійка до агресивних впливів зовнішнього середовища. Їй не зашкодять хімічні добрива і постійна вологість.

За допомогою плитки можна створювати клумби будь-якої форми. Це досить важкий матеріал і вона добре утримує кордон. Форма огорожі не змінюється з плином часу.

Бордюр з тротуарної плитки прослужить багато років.

Єдина незручність матеріалу полягає в тому, що монтаж плитки вимагає певних зусиль. Спочатку викопується канавка, потім застилається геотекстилем та засипається піском, вирівнюється і трамбується. Плитки забиваються в пісок киянкою.

Згодом огорожа не вимагає ніякого догляду.

Зовнішній вигляд, якщо правильно підібрати плитку, вище всяких похвал. Вона виграшно підкреслює, як великі, так і маленькі квіти. Бордюр з плитки гармонійно поєднується з рослинами і додає красу вашій ділянці.

Пластиковий бордюр

Пластиковий бордюр
Пластиковий бордюр

Найбільший плюс пластикового бордюру – це його ціна. Дешевше бордюрів не буває. Його великі переваги – це стійкість до хімії, ультрафіолету, він відмінно зносить морози і спеку. Йому легко надати абсолютно будь-яку форму. Пластикова стрічка вільно гнеться. Бордюр дуже легкий, тому транспортувати і укладати його просто.

На жаль, такі огорожі зазвичай не відрізняються довговічністю. В середньому, їх вистачає на пару років. Слід врахувати, що під тиском землі вони часто втрачають форму.

Зате їх дуже просто встановлювати. Не потрібні викопувати траншею, не потрібно влаштовувати фундамент. Пластикова стрічка ріжеться садовими ножицями. Бордюр треба просто вкопати по периметру квітника.

Згодом пластиковий бордюр не вимагає ніякого догляду.

Це швидке, просте та дешеве рішення для вашої ділянки. Врахуйте, що пластиковий бордюр несе чисто технічну функцію, а не декоративну. Отримати естетичну насолоду від нього навряд чи можливо.

Металевий бордюр

Металевий бордюр
Металевий бордюр

Металевий бордюр коштує дорожче пластикового.

Зазвичай огорожі роблять з нержавійки, міді або алюмінію. Метал – стійкий матеріал, який добре витримує агресивні зовнішні умови – вологість, кислотність, перепади температур.

Такі бордюри добре підходять для клумб зі строгою геометрією.

Бордюр має не дуже велику вагу, і його відносно легко транспортувати та монтувати. При цьому установка бордюра не вимагає складних земельних робіт та будівництва фундаменту. Досить заглибити металеві стрічки в землю. При необхідності ви без проблем зможете перенести бордюр в інше місце.

Служити метал може роками. При цьому відмінно тримає межі. Єдиний недолік – з часом піддається корозії.

Ніякого догляду бордюр з металу не вимагає.

Також, як і пластиковий, металевий бордюр зазвичай вирішує чисто технічні завдання. Його зовнішній вигляд навряд чи додасть ділянці привабливості.

Цегляний бордюр

Цегляний бордюр
Цегляний бордюр

Один з економних варіантів бордюру – це бордюр з цегли. Часто після будівництва будинку або огорожі залишаються зайві цеглини. Така огорожа дає можливість використовувати їх з користю.

Недолік цегли в тому, що він швидко кришиться в землі під впливом морозу.

Цегельному бордюру легко надати прямолінійну або криволінійну форму.

Це досить важкий матеріал. Тому бордюр відмінно утримує тиск землі і зберігає форму.

Зазвичай бордюри з цегли недовговічні. Його термін служби сильно залежить від способу монтажу та якості матеріалу.

Найдовше служить цегла, який поклали на цементний розчин.

Згодом бордюр не вимагає ніякого догляду.

Особливо гармонійно виглядає цегляний бордюр, якщо будинок теж побудований з цегли. Також цегла дозволяє створювати складні багаторівневі огорожі. Найкрасивіші споруди виходять з облицювальної цегли.

Бетонний бордюр

Бетонний бордюр
Бетонний бордюр

Бордюр з бетону – класика жанру, надійна і довговічна. Матеріали, які використовуються, доступні і коштують відносно недорого.

Бетон відмінно виносить мороз і не кришиться при цьому. Також успішно він протистоїть іншим факторам зовнішнього середовища: вологості, ультрафіолету, хімічним добривам.

За допомогою бетонної суміші можна створити красивий гнучкий бордюр. Добре виглядають з ним і чіткі, прямокутні форми.

Це важка споруда. Тому і робота з ним досить трудомістка. Також, побудувавши бордюр в одному місці, перемістити його вже не вийде.

Зате він дуже довговічний. Бордюр з бетону може прослужити не один десяток років.

Роботи з монтажу зажадають від вас певних зусиль. Можна купити готові бетонні блоки. А можна самостійно встановити опалубку і залити бетон. Якщо хочеться, щоб бордюр був певного кольору, в бетонну суміш при цьому можна додати барвник.

Бордюр не вимагає ніякого догляду.

Зовнішній вигляд бетонної огорожі буває різним. Воно може бути дуже привабливим, а може бути сірим і нудним. Тут все залежить тільки від вас!

Кам’яний бордюр

Кам’яний бордюр
Кам’яний бордюр

Бордюр з каменю зажадають певних матеріальних вкладень. Природний камінь – недешевий матеріал. Зате такі бордюри виглядають дуже привабливо.

Камінь стійкий до хімічних добрив, агресивних чинників зовнішнього середовища і механічних впливів.

Їм можна оформити доріжку або клумбу будь-якої форми.

У кам’яного бордюру велику вагу, і це створює деякі незручності при укладанні.

Для монтажу огорожі треба викопати траншею, засипати дренажем, утрамбувати і покласти агроволокно. Без агроволокна між камінням почнуть проростати бур’яни.

Термін служби кам’яного бордюру може скласти не один десяток років. Також йому не потрібен ніякий особливий догляд.

На ринку представлені безліч видів каменів з різним забарвленням і текстурою. Тому ви легко знайдете той, який максимально ефектно впишеться в ваш ділянку.

Дерев’яний бордюр

Дерев’яний бордюр
Дерев’яний бордюр

Дерев’яний бордюр зазвичай вимагає мінімальних витрат. Часто можна використовувати залишки пиломатеріалів після будівництва будинку.

Така огорожа не відрізняється особливою стійкістю і без спеціального просочення дуже швидко згниває.

Дерев’яними бордюрами зручніше підкреслювати прямокутні форми.

Огорожа має не дуже велику вагу та її монтаж нескладний. Потрібно викопати траншею, засипати дренаж і постелити матеріал для гідроізоляції.

Дерево недовговічне, псується буквально через пару років. Тому бордюр вимагає періодичної обробки спеціальними просоченнями.

Красива дерев’яна огорожу надає ділянці особливу виразність. Особливо підходить воно для дачі в стилі «кантрі». А прості дошки – це класичний варіант для оформлення клумб. Серед кам’яних бордюрів можна підібрати собі варіант на будь-який смак і колір.

«Зелений» бордюр

«Зелений» бордюр
«Зелений» бордюр

Напевно, бордюр з рослин – найдорожчий варіант бордюру, який зажадає максимальних витрат при монтажі та догляді.

До того ж, він примхливий та чутливий до хімічних, механічних і погодних факторів.

«Зеленим» бордюром можна оформляти як прямі, так і вигнуті форми.

Хоча, на відміну від бетону, рослини важать небагато, їх коріння не дають землі розповзатися. Вони відмінно тримають кордони.

При належному догляді «зелений» бордюр може служити десятиліттями. Висаджується він таким же чином, як жива огорожа, тільки рослини треба підбирати невеликої висоти.

Згодом, за бордюром треба ретельно доглядати та регулярно підрізати.

Це найскладніший варіант оформлення кордонів на ділянці. Але зате і найкрасивіший!

Який же бордюр вибрати?

Якщо зовнішній вигляд вам сильно не важливий, вибирайте пластиковий, металевий або бордюр з дощок.

А якщо хочеться огорожу, яка радує погляд, вибирайте матеріал, який вам найбільше до смаку та під силу вашому гаманцю. При цьому враховуйте довговічність і необхідність догляду за бордюром в процес експлуатації.

Тепер сміливо беріться за роботи на вашій ділянці, озброївшись порадами з цієї статті!

Опубліковано: 26.02.2020

Коментарів поки немає, але ви можете стати першим

Додати коментар


Типы файлов, которые принимаются: jpg, gif, png, pdf, doc, docx, ppt, pptx, pps, ppsx, odt
Максимальный размер: 5MB

Укр   Рос
Будівельна бригада Улітка

Телефонуйте ПН-СБ 09.00 - 19.00

info@ulitka.kharkov.ua