4 причини, чому не варто утеплювати зовнішні стіни екструдованим пінополістиролом
Ви бажаєте утеплити ваш будинок і розмірковуєте, які фасадні матеріали для цього краще використовувати?
Адже для свого житла хочеться використовувати найліпше. Може здатися, що екструдований пінополістирол — найбільш оптимальний вибір.
Він коштує дорожче звичайного пінопласту. У нього більша щільність, він більш міцний і твердий. Продавці запевняють, що прослужить набагато довше звичайного. Тим більше, якщо розраховувати на будівельному калькуляторі точку роси для стіни, утепленою пінополістиролом, ця сама точка роси часто взагалі не утворюється — не в стіні, не в утеплювачі. Начебто, за розрахунками, будь-який натяк на вогкість просто виключається.
Тому що екструдований пінополістирол має більшу щільність, ніж звичайний, деяким людям здається, що він буде і тепліше.
Але так чи все насправді райдужно з екструдованим пінополістиролом? Або не завжди найдорожчий і найміцніший значить найкращий?
Далі в статті розповідається про те, чому не дивлячись на його переваги, не варто все-таки об’єднувати в одну конструкцію пінополістирол і стіну будинку.
Висока щільність
Екструдований пінополістирол має більш високу щільність, ніж звичайний пінопласт, тому багато людей думають, що він краще тримає тепло. Деякі навіть вважають, що можна брати плити меншої товщини, ніж звичайного пінопласту. Хоча, як раз, все з точністю навпаки.
Що кажуть закони фізики? Чим матеріал щільніше, тим його молекули ближче прилягають один до одного. А саме вони передають теплову енергію. Тому, чим більше щільність, тим вище теплопровідність матеріалу. І, значить, тепло покидає будинок швидше.
Якщо ви все-таки вирішили утеплювати екструдованим пінополістиролом зовнішні стіни, пам’ятаєте, що товщина листів повинна бути більше, ніж звичайного пінопласту — 120 або 150 мм.
Недостатня товщина утеплювача загрожує не тільки втратою тепла. Точка роси може зміститься всередину стіни. І тоді вам гарантовані вогкість і грибок.
Низька паропроникність
Екструдований пінополістирол паронепроникний. Тобто, водяна пара не зможе вийти назовні з приміщення. А стіни будинку повинні дихати.
Екструдований пінополістирол, навпаки, збирає і накопичує вологу на зовнішніх стінах. Іноді, для того, щоб у вологи була можливість виходити, між стіною і утеплювачем залишають спеціальну щілину для цього. Але це не допомагає.
По-перше, при наявності щілини сильно знижуються теплоізоляційні властивості фасаду. Тепер стіна і утеплювач являють собою не одну загальну конструкцію, а дві окремих складових.
Постійна циркуляція повітря в щілини охолоджує стіну. А пінополістирол існує як би сам по собі.
Якщо створити замкнутий контур, щоб запобігти руху повітря, тоді волога не може випаруватися. Їй залишається лише вбиратися в стіну. А це погано для будь-якого будівельного матеріалу, особливо для бетону.
Дотримання санітарно-гігієнічних умов у будинку при такому розкладі ви не досягнете.
Але часто в будинках, утеплених паронепроникним екструдованим пінополістиролом, волога все ж знаходить вихід. Ці місця швидко стають добре помітними на фасаді. Пов’язано це з наступним властивістю даного матеріалу, яке начебто ніяк не пов’язане зі здатністю пропускати пар — високим коефіцієнтом теплового розширення. Яке ж відношення має воно к накопиченню вологи?
Високий коефіцієнт теплового розширення
Особливо ця властивість матеріалу стосується регіонів, де є морози. У такому кліматі комбінація стіни з екструдованим пінополістиролом абсолютно непридатна.
Справа в тому, що екструдований пінополістирол — це полімер, а значить, нестабільний матеріал. Як і всі полімери, він не має жорсткої фізичної структури.
Зазвичай матеріал наноситься на фасад при температурі від + 10 ° до + 20 ° С — у весняний, літній або осінній час. В цей час екструдований пінополістирол має одну геометрію. Коли настає зима, матеріал трошки, але стискається. Це відбувається, тому що все полімерні матеріали мають високий коефіцієнт температурного розширення. Пінополістирол стискається та розширяється в залежності від температури.
При цьому коефіцієнт температурного розширення екструдованого пінополістиролу більше, ніж коефіцієнт температурного розширення і цегли, і кладки, і дерева, і штукатурки, і будь-який фасадної обробки. Штукатурка не встигає за розширенням такого матеріалу. На ній утворюються тріщини.
У зимовий час, якщо уважне подивитися на листи пінополістиролу, між ним і стіною утворюється невелика щілина. Але щілина виникає не тільки тут.

Листи при утепленні фасаду завжди кладуться від низу до верху. В результаті листи горизонтально прилягають один до одного більш щільно, ніж по вертикалі. Але через температурне розширення навіть в горизонтальних стиках між листами пінополістиролу утворюються щілини.
Пар з дому починає йти в щілини. Якщо фасад оброблений клінкерною плиткою, це може відбуватися непомітно. Але якщо фасад оштукатурений, пар крізь щілини підбирається до штукатурки, і стіна будинку покривається сирими плямами. Крізь штукатурку стає видно кожен лист утеплювача і все грибки на ньому. Особливо добре це видно на південних і західних сторонах будинків.
Влітку відбувається зворотна ситуація. Фасад нагрівається під дією сонця, листи розширюються і тиснуть один на одного. Якщо порівнювати фасад з цокольній частиною, яку часто утеплюють екструдованим пінополістиролом, там зазвичай у землі більш прохолодно і цокольна частина менше схильна до перегріву.
Якщо ви утеплили стіну і цоколь по одній системі екструдованим пінополістиролом, навряд чи цоколь доставить вам проблем. Але ось фасад … На штукатурці вже в перші роки з’являться мікротріщини, опуклості. Декоративна штукатурка кілька згладжує ці дефекти, але це тільки справа часу. Фасад з часом йде хвилями.
Гладка поверхня
Екструдований пінополістирол дуже жорсткий. На його поверхні присутня парафино-полімерна плівки. Адгезія клейових сумішей до такої плівці дорівнює 0.
Перед приклеюванням на стіну і нанесенням штукатурки всю поверхню аркуша треба ретельно зашкурівают ножівкою для додання листу шорсткості. Це досить великі додаткові роботи, але не завжди вони допомагають.
Гладка поверхня пінополістиролу часто призводить до того, що захисний шар просто відвалюється від утеплювача. При цьому, якщо розкрити «пиріг» утеплення, виявляється, що і сам утеплювач отлип від фасаду, і висить тільки за рахунок дюбелів.
Нашим фасадчикам періодично доводиться демонтувати такий материіал та проводити утеплення фасадів заново звичайним пінопластом. Ремонту вони не підлягають. Уявіть, які це гігантські витрати — спочатку утеплювати екструдованим пінополістиролом, а потім через пару років платити за його демонтаж та утеплення звичайним!
Ось, наприклад, на цьому відео наші фасадчики демонтують екструдований пенополістірол, з якого відвалилась уся сітка.
Так, екструдований пінополістирол — чудовий матеріал. Його добре використовувати для утеплення цоколя або підлог. Але поєднання екструдованого пінополістиролу і зовнішньої стіни незмінно веде до розчарувань.
Краще застосовувати для цього рекомендовані будівельними нормами і перевірені часом звичайний пінопласт або мінеральну вату. При дотриманні технології укладання утеплення прослужить вам десятиліттями. А в будинку запанує комфортний клімат.
Шукайте та обирайте найкращий матеріал для свого житла, але тільки не екструдований пінополістирол!
Полный бред, все приведенные факты отвала из за неправильного монтажа плит и так же сетки!