Чи потрібно закривати теплицю із полікарбонату на зиму?

Чи потрібно відкривати теплицю на зиму?

Часто у дачників виникає запитання: чи теплиця з полікарбонату повинна провітрюватися взимку? Чи потрібно зачиняти двері або тримати їх відчиненими? Чи потрібно відкривати кватирку?

З якою ж метою деякі тепличники тримають двері та кватирки відчиненими?

Промерзання землі

У тих регіонах, де взимку випадає багато снігу, і де взимку стоять морози, одна з причин, на думку багатьох людей, щоб земля добре промерзла. Навіщо земля повинна промерзнути? Щоб стали шкідники. Але чи відкриття теплиці несе користь у цьому випадку?

Промерзання землі у закритій теплиці

Земля добре промерзає при відкритих дверях або кватирці. Але невже, якщо закрити всі двері та кватирки, земля промерзне погано? За відсутності снігу земля промерзає приблизно на метр, а за 30°С – на півтора метри. Під снігом земля промерзає менше, адже тепло землі зберігається саме завдяки сніговій ковдрі.

Люди кажуть, що в теплиці за морозу -20°С тримається температура в -10°С. Але такий розклад можливий за єдиної умови – якщо день сонячний. Різниця температур у теплиці та на вулиці існує, коли світить нехай слабке зимове сонце і при цьому на теплиці немає снігу. Полікарбонат повністю очищений від нього. Тоді промені сонця пройдуть через полікарбонат і за короткий зимовий день зможуть нагріти повітря у теплиці.

З цієї причини взимку тримають птицю в теплиці. Якщо скинути сніг із полікарбонату, і навіть якщо -10°С вдень, то в теплиці буде тепліше, буде 0°С, або +5°С, але за умови, що сонце світить. А ось довгої зимової ночі температура в теплиці та на вулиці однакова.

Який висновок?

Не вкрита снігом земля в теплиці промерзає швидко, глибоко та надовго. За день чи тиждень вона відтанути не зможе.

До речі, якщо водопровідну трубу прокладено на глибині один метр під доріжкою, яка чиститься всю зиму, то вона може луснути. І не потрібно розкопувати всю довжину водопроводу. Достатньо розкопати під доріжкою і все. Лопне вона там, де чистили сніг. Тому, якщо теплицю не розбирають на зиму, то ґрунт промерзає сильніше, ніж у відкритому ґрунті, через відсутність снігової «ковдри».

Зимуючі шкідники

Тож у закритій теплиці земля промерзне краще, ніж у відкритій. Але чи таке промерзання грунту гарантує загибель шкідників?

Будь-які комахи, шкідники або корисні мають хороший природний захист. Наприклад, бронзівка зимує у теплиці різними способами. Вона зимує у ящиках та у ґрунті на грядках. Грунт у ящиках промерзає наскрізь. А ось навесні дачники виявляють бронзівку живою та неушкодженою. Щовесни вона прокидається і продовжує переробляти органічні відходи. Навіть якщо стоять сорокоградусні морози, бронзівка у землі не замерзає.

Личинки хруща та бронзівки
Личинки хруща та бронзівки

Як же зимує бронзівка у теплиці? Коли теплиця закрита, спочатку в ній земля тепліша, а потім різке похолодання, і бронзівка засинає. А на початку квітня бронзівка почувається чудово і не думає замерзати, хоча знаходиться у верхньому шарі. Ось чому відкриття теплиці на зиму з метою боротьби зі шкідниками марно.

Так само як і бронзівка, яке зимує на поверхні, а при цьому земля промерзає на метр, хрущ навряд чи замерзне на поверхні ґрунту в теплиці. Хоча якоюсь мірою при промерзанні ґрунту кількість шкідників скоротиться, промерзання не знезаразить ґрунт.

Запобігання налипання снігу

Друга причина, чому деякі тримають теплицю відкритою — полікарбонат холодний і перший сніг не налипає на дах. Отже, немає загрози обвалення даху, адже з холодного полікарбонату вітер добре здуває сніг.

Насправді часто буває, то перший сніг – це мокрий сніг, тому що швидше він з’їде з полікарбонату, то краще. А з’їхати йому може допомогти тепліший полікарбонат, а не холодний.

В цьому випадку багато залежить від розташування теплиці, а не тільки від її нагрівання.

Теплица на открытой местности
Теплиця на відкритій місцевості

Якщо теплиця з полікарбонату стоїть на відкритій місцевості, що продувається всіма вітрами, сніг зазвичай з неї здуває, або він сам з неї сповзає. За всю зиму зазвичай на даху не накопичується понад 10 см снігу.

Теплиця біля будинку
Теплиця біля будинку

А якщо теплиця прикрита від вітру, наприклад, розташована біля будинку, то на ній уже всю зиму буде кучугура і з’їжджатиме сніг навряд чи буде. Якщо всередині теплиці тепліше, сніг з’їжджає раніше. Так що для запобігання налипанню снігу краще тримати теплицю закритою, щоб полікарбонат був теплішим.

Деякі дачники вважають, що справа не лише у температурі полікарбонату, а у вібраціях. Вітер, проникаючи в теплицю, створює певні удари, як кажуть – гуляє вітер по хаті та сніг із теплиці злітає.

Конденсат

Реальна причина, через яку варто потурбуватися провітрюванням – це конденсат.

Температура в замкнутому приміщенні, навіть якщо воно і не опалюється, дещо вище, ніж зовні, відповідно, вища і вологість. Отже, надмірна вологість, враховуючи, що в теплиці земляна підлога, випадає на холодніших стінках і накопичується приміщенні теплиці.

А висока вологість у закритій теплиці шкідлива для каркасу та полікарбонату.

Там, де підвищена вологість, на полікарбонаті буйно розростаються зелені водорості та пліснява. Він втрачає свою прозорість. Весною на ділянці багато роботи, і викроїти час ще й на те, щоб відмивати теплицю від зеленого нальоту досить складно. А цей жовто-зелений наліт, що утворився за сезон, часто при відкритих на зиму дверях зникає повністю.

Каркасу конденсат шкодити ще більше. Металеві труби – основний матеріал, з якого виготовляються каркаси теплиць. А ці вироби дуже чутливі до підвищеної вологості. Особливо якщо труба оброблена звичайним захисним лакофарбовим покриттям, а не якісною порошковою фарбою, запеченою в спеціальній печі при високій температурі. Для фарбованої труби конденсат буде фатальним і за зиму вона піде іржею. З цієї причини деякі виробники теплиць рекомендують тримати їх вироби відкритими взимку, інакше – прощавай, гарантія.

Але якщо взимку сонце буває рідко, різниці між зовнішніми і внутрішніми температурами немає, конденсат майже не утворюється. А той, що утворюється навесні, навпаки, часто радує тепличників (у яких труби добре оброблені від іржі) тим, що теплиця сама миється зсередини.

Небезпека відкриття теплиці

Сильний вітер може відірвати двері чи кватирку у відкритій теплиці.

Якщо теплиця буде в якомусь місці відкрита, то вона при сильних вітрах, буранах може спрацювати, як парашут і її може розірвати. А якщо теплиця погано закріплена, вітер може її підняти та перенести на сусідню ділянку. Хоча подібна нагода існує і влітку, а не лише взимку.

Якщо залишити відкриті двері в теплиці, навколишні коти часто влаштовують у ній туалет.

Тому, якщо залишати теплицю відкритою для запобігання конденсату, достатньо звичайної кватирки, прикритої у верхній її частині заслінкою, щоб приміщення не закидало снігом.

Не обов’язково відкривати двері навстіж. У цьому випадку важливий просто повітрообмін. Правда, іноді при цьому в теплицю залітають маленькі пташки, потім не можуть вилетіти назад і гинуть усередині.

Висновок: теплицю з полікарбонату краще не закривати для запобігання утворенню конденсату та плісняви, але не завжди це можливо. Якщо в цій місцевості сильні вітри, теплиця стоїть на відкритій місцевості, її краще залишити закритою. Або періодично провітрювати взимку.

Опубліковано: 28.11.2018

Коментарів поки немає, але ви можете стати першим

Додати коментар


Типы файлов, которые принимаются: jpg, gif, png, pdf, doc, docx, ppt, pptx, pps, ppsx, odt
Максимальный размер: 5MB

Укр   Рос
Будівельна бригада Улітка

Телефонуйте ПН-СБ 09.00 - 19.00

info@ulitka.kharkov.ua